Co je to finanční bonita klienta a jak ji zlepšit?
Pokud jste někdy žádali v bance o úvěr nejspíš jste se setkali s pojmem bonita klienta nebo bonita žadatele. Víte, co tento pojem znamená a proč si ho banka zjišťuje?
S každou další půjčkou se banka vystavuje určitému riziku. Zjištění si všech dostupných informací o klientovi je způsob, kterým se chrání proti ztrátě. Proto se stává, že spousta žadatelů o půjčku, či hypotéku odejde s nepořízenou. Banka jednoduše poskytne úvěr pouze těm, u kterých je vyšší pravděpodobnost toho, že jej splatí.
Bonita však neovlivňuje pouze to, zda vám půjčku dají nebo ne. Podle zjištěné bonity se posuzuje také úroková sazba. V tomto případě platí, že čím vyššší bonita, tím nižší úroková sazba. Je tomu tak proto, že s nižší žadatelovou bonitou banka podstupuje vyšší úvěrové riziko, které si kompenzuje vyššími úrokovými výnosy z poskytnutého úvěru.
Banka si nejprve zjistí vaše osobní údaje:
- věk – čím starší, tím rizikovější klient
- pohlaví – například muži mají větší tendenci nesplácet
- nejvyšší dosažené vzdělání
- zaměstnání
- rodinný stav a počet dětí – více závazků, vyšší riziko
Příjmy a výdaje
Hned poté se bude zajímat o výši vašich měsíčních příjmů a výdajů. Tento údaj zahrnuje celá řada faktorů. Nejedná se pouze o váš plat, ale také o to, zda a kolik platíte nájem, jaké máte další závazky a poplatky, jestliže pobíráte rentu, mateřskou, či jiné příspěvky, atd. Nezapoměňte také na nepravidelné poplatky, či například alimenty na dítě.
Zaměstnavatel pod drobnohledem
Každá banka při posuzování bonity klienta vyžaduje informace o vašem zaměstnavateli. Pokud si chcete ušetřit čas, přineste si potvrzení o příjmech. Banku bude zajímat především typ vašeho úvazku. Problém mívají s poměrem na dobu určitou, s částečným úvazkem nebo s prací ve zkušební době.
Pozor na registr dlužníků
Banka se také bude zajímat o všechny vaše debetní a kreditní karty. Pravděpodobně bude vyžadovat výpis z vašeho účtu, aby si zjistila vaši platební morálku. Před každým schválením, či neschválením úvěru si také zjišťuje, zda nemáte záznam v registru dlužníku. Pokud ano, výrazně to snižuje vaši šanci úvěr získat.
Pokud vám banka žádost zamítla, neztrácejte naději. Můžete buď žádat u jiné instituce nebo můžete zkusit štěstí s ručitelem. Nejčastěji ručí rodiče a nejbližší příbuzní.