Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

Jak vybrat hypotéku – levně a bezpečně?

adimage

Stojíte před otázkou, zda si vzít, či nevzít hypotéku? Zvažujete všechny možnosti a stále se nemůžete rozhodnout? Pokud stále nevíte, zkuste si odpovědět na otázku: Jak dlouho chcete na daném místě bydlet? Dovedete-li si představit, že zde strávíte zbytek života a toto místo se stane vaším dlouhodobým domovem, spočítejte si kolik by vás stálo placení nájmu a kolik splácení hypotéky. Mnohdy jde o nepatrný rozdíl. Velkou výhodou je, že po splacení hypotéky vlastníte nemovitost, kdežto při placení nájmu odejdete s prázdnou.

Hypoték je na trhu velké množství od různých bankovních institucí. Patří sem hypotéky neúčelové (takzvané americké), kdy proti ručení nemovitostí dostanete peníze, které můžete použít na cokoliv. Dalším typem jsou účelové, kde je předmět financování určen ve smlouvě (nejčastěji jde o nákup nemovitosti, ale může jít také o rekonstrukci, výstavbu, refinancování atd.). Hypotéku si přitom můžete vzít na nemovitosti k trvalému i rekreačnímu bydlení (byty, domy, chaty, chalupy). Zpravidla vyřízení hypotéky trvá 6-10 týdnů. V tomto období se připravte na všelijaké papírování a vyřizování.

Jaké podmínky musíte splnit?

Každý zájemce o hypotéku musí počítat s tím, že si ho banka důkladně prověří. Důležitý je váš čistý měsíční příjem a výdaje. Pokud jste někdy v minulosti byli zapsáni v registru dlužníků, může to představovat velký problém při získání hypotéky. Banku budou také zajímat vaše další závazky. Jednat se může například o životní pojištění, či stavební spoření. Velmi důležité také je, zda máte našetřené nějaké úspory, či nikoliv.

Zatímco u zaměstnanců lze všechno spočítat bez větších problémů, určité komplikace mohou nastat u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Bance byste v tomto případě měli doložit své příjmy daňovým přiznáním.

Co všechno si musíte předem zjistit?

U hypoték je důležité zjistit si celkové náklady (například poplatek za schválení úvěru, platbu za odhad nemovitosti atd.) Záleží také na tom, zda budete nemovitost kupovat již hotovou, rozestavěnou nebo ji rekonstruovat. Velice důležitým faktorem je budoucí vlastnictví nemovitosti. Existují dva druhy:

Osobní vlastnictví – nemovitost můžete použít jako zástavu pro banku. U družstevních bytů je to komplikovanější. Kupujete pouze družstevní podíl v rámci bytového družstva. Pokud vám bytové družstvo nevystaví potvrzení, že byt do jednoho roku převede do osobního vlastnictví, je mnohdy komplikované hypotéku vyřešit bez jiné zástavy – bance byste museli zastavit jinou nemovitost.

Úroková sazba

Úroková sazba bude to první, čeho si při výběru hypoték pravděpodobně všimnete. Pokud je sazba výrazně nižší oproti jiným institucím, pravděpodobně bude mít banka další podmínky k získání této výhodné úrokové sazby. Výše se může odvíjet i od toho, zda jste dlouhodobým, či novým klientem nebo zda máte u banky zřízené i jiné produkty.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
right